Które miasta i sektory czerpią największe korzyści z inwestycji zagranicznych? Jak rysuje się przyszłość branży w tym kontekście? Przeczytaj, jak międzynarodowy kapitał zmienia polski rynek biurowy.
Według danych NBP, w 2024 roku napływ bezpośrednich inwestycji zagranicznych do Polski wyniósł jedynie 2,1% PKB, podczas gdy w 2023 roku było to 4,3%.
Rynek najmu nieruchomości biurowych w Polsce wciąż jednak w przeważającej większości opiera się o inwestycje zagraniczne.
Polska pozostaje atrakcyjną lokalizacją dla inwestorów globalnych dzięki relatywnie stabilnej gospodarce oraz rosnącemu popytowi na nowoczesne przestrzenie biurowe. Szacuje się, że całkowita aktywność najemców w kraju w 2024 roku wyniosła ok. 1,45 mln m². Także zwroty z inwestycji do osiągnięcia w Polsce są relatywnie lepsze niż w Europie Zachodniej.
Napływ kapitału zewnętrznego przyczynia się do:
W ciągu najbliższych miesięcy powierzchnia biurowa w Polsce zwiększy się o około 500 tys. m². Największy udział w realizowanych obecnie inwestycjach ma Warszawa. To w stolicy znajduje się ponad połowa trwających inwestycji.
W czołówce rynku nieruchomości biurowych na wynajem pozostają także: Kraków, Trójmiasto, Poznań, Wrocław, Łódź, Katowice, Szczecin, Lublin.
W miastach tych realizowana powierzchnia jest jednak znacząco niższa niż w Warszawie (Kraków 62 tys. m², Poznań 47 tys. m², Trójmiasto 47 tys. m², w pozostałych miastach – poniżej 40 tys. m²).
Na polskim rynku nieruchomości biurowych aktywnie działają międzynarodowe firmy deweloperskie oraz fundusze inwestycyjne.
Przykładem jest Skanska, która realizuje liczne projekty biurowe w Warszawie oraz w innych dużych miastach. Innym znaczącym graczem jest Ghelamco, odpowiedzialne za takie inwestycje jak Warsaw Spire czy Bema Plaza we Wrocławiu. Ku końcowi zmierza także budowa flagowej inwestycji Ghelamco w Warszawie – 174-metrowego wieżowca The Bridge.
Międzynarodowe firmy inwestują także w polskie nieruchomości z minionych lat, pozostawiając ich niepowtarzalny, historyczny klimat. Liebrecht & Wood rewitalizuje na przykład zabytkowe budynki dawnej fabryki na warszawskiej Pradze Północ. W efekcie powstanie kompleks biurowy Drucianka Campus.
Przewaga kapitału zagranicznego na rynku wynajmu biur w Polsce ma konsekwencje dla cen najmu oraz dostępności biur.
Dominacja kapitału globalnego w polskim sektorze nieruchomości komercyjnych jest znacząca. Przykładowo według danych z 2021 roku aż 96% inwestycji w biurowce, centra handlowe i obiekty logistyczne pochodziło od inwestorów zagranicznych.
Taka koncentracja kapitału może prowadzić do wzrostu stawek czynszowych, zwłaszcza w prestiżowych lokalizacjach i nowoczesnych budynkach klasy A. Inwestorzy zagraniczni oczekują wysokich zwrotów z inwestycji, często więc ustalają wyższe czynsze.
Co więcej, stawki ustalane są w euro, co często jest niekorzystne dla najemców krajowych. Gdy złotówka słabnie, stają oni w obliczu rosnących kosztów, z którymi nierzadko nie są w stanie sobie poradzić.
W 2024 roku całkowita powierzchnia biurowa na siedmiu głównych rynkach w Polsce wynosiła 14,7 mln m². Dominowały tam budynki klasy A.
Dostępność nowoczesnych ośrodków biurowych na wynajem, położonych w centralnych lokalizacjach, jest dość dobra. Co więcej, powstają tam także kolejne inwestycje.
Luka podażowa dotyczy natomiast przede wszystkim pozostałych lokalizacji, które stają się często koniecznością – szczególnie dla małych i średnich firm krajowych. Brakuje także dużych, nowoczesnych powierzchni (5000 m² i więcej), które spełniałyby wymogi ESG, ważne dla strategii międzynarodowych korporacji.
Duże międzynarodowe korporacje, wynajmujące nowoczesne biura w centralnych lokalizacjach, zwykle nie odczuwają wahań cen związanych z kursami walut. Dla małych i średnich przedsiębiorstw rosnące ceny wynajmu mogą jednak stanowić wyzwanie.
Wysokie stawki czynszu w prestiżowych biurowcach klasy A często przekraczają budżety MŚP i zmuszają je do poszukiwania alternatywnych rozwiązań. Podaż biur na obrzeżach miast czy w starszych budynkach jest jednak ograniczona. Takie powierzchnie biurowe nie zawsze też spełniają ich oczekiwania, a także wymogi środowiskowe.
Eksperci nie przewidują spadku udziału kapitału zagranicznego w rynku nieruchomości komercyjnych. Wręcz przeciwnie.
Jak mówi Przemysław Łachmaniuk, Co-Head of Living, Director – Investment Properties – Capital Markets Poland, CBRE: Ważnym czynnikiem napędzającym ruch na rynku były obniżki stóp procentowych w strefie euro. Spodziewane są kolejne obniżki, dzięki czemu aktywność na rynku inwestycji w nieruchomości komercyjne w 2025 roku będzie coraz wyższa.
Warszawa jest dominującym rynkiem biurowym w Polsce i w najbliższych latach tak prawdopodobnie pozostanie. To tutaj inwestorzy mogą liczyć na najemców w postaci dużych międzynarodowych korporacji. Dzięki nim możliwy jest szybki zwrot z inwestycji.
Atrakcyjne dla inwestorów będą wciąż także inne duże polskie miasta, jak Kraków, Wrocław czy Trójmiasto.
Trudno jednoznacznie powiedzieć, czy Polska może stać się liderem rynku najmu nieruchomości biurowych Europy Środkowo-Wschodniej.
Ma na to duże szanse pod warunkiem, że odpowiednio wykorzysta swoje atuty, m.in. strategiczne położenie, rosnącą pozycję w UE czy kształtującą się stabilizację gospodarczą. Ważne będą także inwestycje w rozwój infrastruktury, które mogą dodatkowo zachęcić zagranicznych inwestorów.
Duże znaczenie dla zwiększenia atrakcyjności Polski w oczach inwestorów miałoby również zakończenie konfliktu zbrojnego za wschodnią granicą i stabilizacja sytuacji geopolitycznej.
Napływ globalnego kapitału stawia przed lokalnymi inwestorami duże wyzwania. Przede wszystkim nie dysponują oni odpowiednio dużymi środkami na tak imponujące inwestycje, jak gracze międzynarodowi. Nie są więc w stanie konkurować z nimi i budować nowoczesnych budynków biurowych w dużych miastach.
Być może jednak polscy inwestorzy dostrzegą swoją niszę w mniejszych inwestycjach, zlokalizowanych na peryferiach lub w mniejszych ośrodkach miejskich. Tutaj podaż powierzchni biurowej jest niska, a zapotrzebowanie rośnie. Na takim rozwiązaniu skorzystałyby też małe i średnie przedsiębiorstwa poszukujące biur na wynajem w mniej prestiżowych miejscach.
Redakcja wynajembiur.pl
Redakcja wynajembiur.pl
Redakcja serwisu wynajembiur.pl to zespół doświadczonych ekspertów specjalizujących się w rynku nieruchomości komercyjnych i profesjonalnym doradztwie przy wynajmie biur.
Zobacz stronę autoraArtykuł
Artykuł
Artykuł
Artykuł
Artykuł
Artykuł
Opowiedz nam o swoich potrzebach, a my pomożemy
Ci wybrać biuro dopasowane do Twojej firmy.
Napisz do nas!
Dziękujemy za wysłanie wiadomości
Wkrótce skontaktujemy się z Tobą
Wysłanie wiadomości
Otrzymaliśmy Twoją wiadomość. Nasz doradca wkrótce się z Tobą skontaktuje.
Kontakt
Opiekun nieruchomości zbada Twoje potrzeby. Następnie otrzymasz od nas przegląd rynku oraz odpowiedzi na zadane pytania.
Spotkanie i wizja lokalna
Zaprosimy Cię na spotkanie, omówimy szczegóły i pokażemy inwestycje.
Zostaw swój adres mailowy, a my wyślemy Ci raport przygotowany przez naszych ekspertów.
Wysłaliśmy raport na podany adres mailowy