• 4 minuty czytania

Przestrzeń, która inspiruje: Czy design biura wpływa na produktywność i kreatywność zespołu?

Dowiedz się, jak odpowiedni design biura może znacząco wpłynąć na produktywność i kreatywność Twojego zespołu. Odkryj, które elementy przestrzeni biurowej inspirują do większej efektywności.
Przestrzeń, która inspiruje: Czy design biura wpływa na produktywność i kreatywność zespołu?
Autor: Redakcja wynajembiur.pl

Projektowanie biura to współcześnie złożony proces, w którym bierze się pod uwagę czynniki wpływające na produktywność, kreatywność i samopoczucie pracownika. Istotne są: ergonomia pracy, estetyka przestrzeni, elementy poprawiające nastrój takie jak biofilia czy kolorystyka. Poniżej znajdują się wskazówki, jak zaprojektować biuro, które wspomaga pracowników w realizacji celów, ale i samorealizacji.

Znaczenie estetyki i ergonomii w biurze

Psychologia środowiskowa to dział nauki, który bada wpływ człowieka na przestrzeń i odwrotnie. Badania w tym obszarze dają wiele odpowiedzi na pytanie: jakie znaczenie ma miejsce, w którym pracujemy na nasze zdrowie i produktywność. To dlatego dzisiaj projektowanie biura jest również projektowaniem doświadczeń. Wiele czerpie z praktyk stosowanych w hospitality design. Pracodawcy coraz częściej dostrzegają, że czytelnie zaprojektowana przestrzeń pracy, w której znajdują się strefy do różnorodnych form aktywności, w dodatku przemyślane pod kątem estetycznym i ergonomicznym, bezpośrednio wpływają na zaangażowanie pracowników. Człowiek otoczony przyjazną i pobudzającą kreatywność aranżacją, korzystający z rozwiązań wychodzących naprzeciw jego indywidualnym preferencjom (stół do pracy sit-stand, itp.) i mogący korzystać z przestrzeni zarówno wspólnych, jak i zapewniających spokój i ciszę – czuje się lepiej i bardziej angażuje w pracę. Wynajem biura czy jego zaprojektowanie warto również oprzeć o indywidualne preferencje pracowników. Wspólnie wypracować przestrzeń idealną.

Przestrzenie otwarte a zamknięte: Jakie rozwiązania najlepiej wspierają produktywność?

Hałas i chaos w biurze typu open space jest czynnikiem generującym największy stres u pracowników. W tego typu przestrzeni niezwykle trudno jest dostosować się do norm określonych w polskim prawodawstwie. Głównym czynnikiem przemawiającym przeciwko dużym, otwartym przestrzeniom pracy są zmęczenie, brak motywacji i niska produktywność pracowników. Za ideą biur tego typu przemawiało początkowo przekonanie, że ludzie – przebywając bliżej siebie – będą lepiej ze sobą współpracowali. W tym koncepcie nie wzięto jednak pod uwagę złożonej psychiki człowieka, który ma zarówno potrzeby wspólnotowe, jak i prywatne, intymne. Tych drugich open space nie respektuje. Czy zatem biura otwarte to zawsze złe rozwiązanie? Niekoniecznie. Trzeba jednak zadbać w nich odpowiednio o akustykę (wyposażając biuro w rozwiązania pochłaniające dźwięk), tworząc przepierzenia, np. regały z roślinami doniczkowymi i zapewniając dodatkowo miejsca, w których można popracować osobno lub w mniejszych zespołach (budki akustyczne, sale konferencyjne, itp.). Rozwiązanie znajdzie się na każdą przestrzeń biurową, warto jednak wesprzeć się wsparciem profesjonalistów w tym obszarze. Podobnie, jak wynajem biura – dobrze jest wesprzeć się w wyborze odpowiedniej przestrzeni pomocą ekspertów, którzy dokonają oceny ogólnej i konkretnych pomiarów np. poziomu hałasu.

Elementy designu, które inspirują kreatywność

W gruncie rzeczy wiele elementów designu przestrzeni biurowej może mieć wpływ na samopoczucie, a tym samym produktywność pracownika. Wysokiej jakości ergonomiczne meble biurowe, strefy do wypoczynku z fotelami i stolikami przywodzącymi na myśl bardziej kawiarnię niż przestrzeń pracy, elementy biophilic design wprowadzające naturę do wnętrza czy oświetlenie dopasowane do różnych form aktywności – chłodniejsze w miejscach aktywności i cieplejsze tam, gdzie jemy, odpoczywamy w przerwach od pracy. Psychologia kolorów to kolejna dziedzina naukowa, która przynosi wiele odpowiedzi na temat tego, jak zaprojektować biuro inspirujące do kreatywności. Stonowane, naturalne barwy z mocniejszymi akcentami kolorystycznymi to pomysł na to, by pracownik poczuł się zarazem jak u siebie, a jednak miał kontakt z kolorami, które pobudzają do pracy. Przestrzeń nie powinna być zbyt monotonna, ale też nie przeładowana. Sprawdza się tu, jak w wielu innych przypadkach – złoty środek.

Można dojść do wniosku, że projektowanie biura jest dzisiaj sztuką. I to niełatwą. Dobra wiadomość jest taka, że mamy wiele badań naukowych i wytycznych, jak się do tego zabrać. A najlepszą podpowiedzią jest human-centered design, czyli projektowanie zorientowane na człowieka. Na jego różnorodne potrzeby.

Zdjęcie profilu

Redakcja wynajembiur.pl

Redakcja wynajembiur.pl

Redakcja serwisu wynajembiur.pl to zespół doświadczonych ekspertów specjalizujących się w rynku nieruchomości komercyjnych i profesjonalnym doradztwie przy wynajmie biur.

Zobacz stronę autora

Inne artykuły

Zobacz więcej
Zobacz wszystkie

Masz pytania dotyczące oferty?

Opowiedz nam o swoich potrzebach, a my pomożemy 
Ci wybrać biuro dopasowane do Twojej firmy.
Napisz do nas!

    Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują ją Politykę Prywatności oraz Warunki Korzystania z Usług Google.