Coworking to koncepcja oznaczająca współdzielenie przestrzeni roboczej przez pracowników lub przedsiębiorców różnych branż (najczęściej kreatywnych), którzy pracują obok siebie i dzielą się zasobami biurowymi. Pomysł na biura współdzielone pojawił się w latach 90. XX wieku w San Francisco. Twórcą tego konceptu był Bernard DeKoven. Jak podaje serwis Business Insider DeKoven (nomen omen projektant gier i teoretyk zabawy): “Użył go w 1996 r., aby określić nowe środowisko pracy, które zrywa z hierarchiczną strukturą tradycyjnego biura i wspiera współpracę równych sobie, niezależnych jednostek. Pierwsze biuro coworkingowe otworzył w 2005 r. w San Francisco programista Brad Neuberg”. Była to ciekawa alternatywa do biur serwisowanych. Biura coworkingowe opierają się na kilku założeniach. Po pierwsze, dają one możliwość elastycznej pracy w dowolnym czasie i miejscu. To atrakcyjny model dla osób prowadzących działalność na własny rachunek lub pracujących zdalnie. Po drugie, zapewniają środowisko, w którym ludzie mogą wymieniać pomysły, nawiązywać kontakty biznesowe i budować społeczność zawodową. Coworkingi często oferują przy tym infrastrukturę biurową taką jak szybkie łącza internetowe, drukarki czy dostęp do sal konferencyjnych. Pozwala to freelancerom i małym firmom korzystać z profesjonalnych udogodnień bez konieczności ponoszenia wysokich kosztów.
Wynajem biura współdzielonego to również coraz popularniejsza opcja wśród mniejszych przedsiębiorców, którzy chcą zaoszczędzić na kosztach operacyjnych. W Warszawie jest obecnie dostępnych około 100 coworkingów oraz biur serwisowanych i tu zapotrzebowanie na nie pozostaje największe. Biura współdzielone mogą znacznie obniżyć koszty operacyjne w kilku aspektach. Do najważniejszych należą:
Już za samą ideą biur współdzielonych (coworking w j. angielskim oznacza pracę razem) stoi myśl, by służyły one wymianie doświadczeń i budowaniu sieci kontaktów, wykraczających poza możliwości, które oferuje tradycyjne biuro, w którym na co dzień spotykamy się z tymi samymi ludźmi. Badacz i profesor Uniwersytetu w Teksasie określa coworkerów jako – “working alone together”, czyli pracujących indywidualnie, ale razem. I rzeczywiście w tego typu miejscach łatwo mogą się spotkać któregoś dnia pomysłodawca nowego technologicznego startupu z młodym pasjonatem strategii marketingowych, którzy wspólnie stworzą coś wyjątkowego. Możliwości dzielenia się wiedzą ludzi z różnych branż kreatywnych to ogromny potencjał na rozwój, powstawanie i realizowanie nowych pomysłów.
Przy wyborze odpowiedniej przestrzeni coworkingowej warto wziąć pod uwagę kilka kwestii. Po pierwsze – lokalizację, dostępność komunikacji miejskiej, a także, jeśli przewidujemy spotkania biznesowe, położenie w kontekście potrzeb biznesowych. Po drugie, nie bez znaczenia powinna być panująca we współdzielonym biurze kultura pracy, atmosfera i wystrój, które mają bezpośredni wpływ na poziom komfortu pracy. Kolejnym istotnym czynnikiem jest oferta usług i udogodnień dodatkowych. Warto sprawdzić czy dana przestrzeń zapewnia wszystkie te, które są nam niezbędne do pracy takie jak np. szybkie łącza internetowe, wygodne biurka, dostęp do drukarek i skanerów, sale konferencyjne czy kuchnia. I upewnić się, że usługi te są wliczone w cenę najmu lub dostępne za rozsądną dodatkową opłatą. Należy również zwrócić uwagę na treść umowy najmu. Sprawdzić czy przewidziane są elastyczne opcje, umożliwiające dostosowanie umowy do zmieniających się potrzeb biznesowych. I wreszcie, warto również wziąć pod uwagę samą cenę najmu oraz dostępność miejsc. Porównać oferty różnych przestrzeni coworkingowych, by znaleźć opcję w sam raz dla siebie.
Coworking na całym świecie promuje innowacyjność i rozwój zawodowy, co czyni go w dzisiejszym świecie biznesu ważnym narzędziem dla mniejszych przedsiębiorców i freelancerów. Wynajem biura o charakterze współdzielonym staje się więc coraz bardziej popularną i wygodną alternatywą dla tradycyjnych przestrzeni pracy. Rośnie popyt, bo rośnie potrzeba ograniczania kosztów operacyjnych i poszukiwania nowych, rozwojowych relacji zawodowych.
Redakcja wynajembiur.pl
Redakcja wynajembiur.pl
Redakcja serwisu wynajembiur.pl to zespół doświadczonych ekspertów specjalizujących się w rynku nieruchomości komercyjnych i profesjonalnym doradztwie przy wynajmie biur.
Zobacz stronę autoraArtykuł
Artykuł
Artykuł
Artykuł
Artykuł
Artykuł
Opowiedz nam o swoich potrzebach, a my pomożemy
Ci wybrać biuro dopasowane do Twojej firmy.
Napisz do nas!
Dziękujemy za wysłanie wiadomości
Wkrótce skontaktujemy się z Tobą
Wysłanie wiadomości
Otrzymaliśmy Twoją wiadomość. Nasz doradca wkrótce się z Tobą skontaktuje.
Kontakt
Opiekun nieruchomości zbada Twoje potrzeby. Następnie otrzymasz od nas przegląd rynku oraz odpowiedzi na zadane pytania.
Spotkanie i wizja lokalna
Zaprosimy Cię na spotkanie, omówimy szczegóły i pokażemy inwestycje.
Zostaw swój adres mailowy, a my wyślemy Ci raport przygotowany przez naszych ekspertów.
Wysłaliśmy raport na podany adres mailowy