Wynajem komercyjny, wzbogacony o przestrzenie coworkingowe, oferuje obecnie niezwykłą elastyczność w podejściu do tego, gdzie, kiedy i jak pracujemy. Coworking to obecnie miejsce, w którym nie tylko możemy wynająć biurko za kilkaset złotych. Często zapewnia on również możliwość wynajęcia salki konferencyjnej, korzystanie z kuchni, strefy relaksu, monitoring, a przede wszystkim – dostęp do miejsca pracy 24 godziny na dobę.
Równie istotny jest tutaj aspekt społeczny, możliwość przebywania wśród innych ludzi, który niejednokrotnie owocuje powstawaniem nowych, wspólnych pomysłów. Jak się bowiem okazuje, nie każdy freelancer czy pracownik zdalny może czy lubi pracować w domu, dlatego rośnie na popularności stosunkowo niedrogi wynajem biura coworkingowego. Jak reaguje na to rynek biurowy? Wydaje się, że coworking wypełnił pewną niszę, lukę i można go uznać za nieuniknioną konsekwencję zmian w sposobach i formach pracy, a także ewoluujących potrzebach pracowników i coraz większej grupy freelancerów pracujących w sektorze IT, księgowości czy marketingu.
Wynajem komercyjny wzbogacił się więc w ciągu ostatnich lat o miejsca, w których królują młode biznesy prowadzone jednoosobowo lub przez niewielki zespół. Z czasem niektóre z nich rozwijają się w większe, prowadząc do zatrudnienia pracowników i wynajmu biur. Z pewnością jednak zmieniający się styl życia i podejścia do pracy sprawiają, że wielu freelancerów nie planuje rozbudowywać swojej działalności.
Jaki jest więc wpływ coworkingów na dotychczasowy rynek wynajmu biur? Można się go dopatrywać w zmniejszonym zapotrzebowaniu na tradycyjne umowy najmu przestrzeni pracy. W firmach, w których podczas pandemii okazało się, że zespoły rozproszone doskonale sobie radzą z obowiązkami i współpracą, rozważa się lub podejmuje decyzję o zmniejszeniu kosztów eksploatacyjnych poprzez rezygnację ze stałego biura na rzecz miejsc w przestrzeniach coworkingowych.
Ma to jeszcze jedną istotną zaletę: początkowo biura coworkingowe powstawały głównie w centrach miast, obecnie jednak obserwuje się trend otwierania tego typu przestrzeni na przedmieściach. Zaletą tego rozwiązania jest oczywiście ograniczenie czasu dojazdu spędzanego w korkach czy komunikacji miejskiej, co doceniają wszyscy pracownicy dużych miast.
Pierwszą i najbardziej oczywistą korzyścią dla freelancerów i startupów jest redukcja kosztów. Dla wielu początkujących firm czy niezależnych profesjonalistów, posiadanie własnego biura pozostaje nieosiągalne ze względów finansowych.
Coworkingi oferują nie tylko przystępne cenowo różnorodne opcje, ale eliminują także potrzebę podpisywania długoterminowych umów najmu i duże wydatki związane z zarządzaniem i wyposażeniem biura. Coworkingi zapewniają przy tym dostęp do w pełni wyposażonych stanowisk z dostępem do internetu, sprzętu biurowego, sal konferencyjnych, itp. Ważny jest tu również wymiar społeczny. Coworking sprzyja bowiem budowaniu sieci kontaktów zawodowych.
Warto również docenić jego pozytywny wpływ na równowagę między życiem zawodowym a prywatnym. Dzięki elastycznym godzinom i możliwości korzystania z różnych miejsc pracy, użytkownicy lepiej zarządzają swoim czasem i dostosowują środowisko swojej pracy do własnych potrzeb.
Rynek biurowy reaguje na zmiany dostosowując się do nich. Inwestorzy otwierają się na nowe formy współpracy, udostępniając swoją przestrzeń dla coworkingów bądź oferując określoną kwotę za wynajem lub partycypując w zyskach z wynajmu tego typu miejsc pracy.
W odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na elastyczne biura, część właścicieli nieruchomości komercyjnych zaczęło więc przekształcać te tradycyjne w przestrzenie coworkingowe lub tworzyć w swoich obiektach specjalne strefy. Takie adaptacje wymagają inwestycji w modernizację i renowację, mogą też jednak znacząco zwiększyć atrakcyjność obiektów i ich wartość rynkową.
Dodatkowo, wynajem komercyjny otwiera się na bardziej elastyczne warunki najmu, wychodząc tym samym naprzeciw zmieniającym się potrzebom najemców.
Wynajem biura coworkingowego od kilku lat zyskuje na popularności, a okres pandemii nie wpłynął na kondycję tego rynku długoterminowo. Co ma na rozwój tych przestrzeni największy wpływ? Jak podaje portal propertynews.pl: “Obecnie w Polsce funkcjonuje 330 tys. tzw. wolnych strzelców, czyli o ponad 8 proc. więcej niż w 2022 roku – wynika z raportu „Freelancing w Polsce 2023” opracowanego przez Useme”. A freelancerzy są w Polsce największą grupą korzystającą z biur coworkingowych.
Zmieniają się także oczekiwania młodszych pokoleń pracowników, szczególnie Generacji Y i Z, które poszukują nie tylko miejsca do pracy, ale i przestrzeni sprzyjającej kreatywności i współpracy. Coworkingi są projektowane tak, aby wzmacniać te wartości poprzez otwarte plany i wspólne obszary służące odpoczynkowi, wypiciu kawy czy zjedzeniu posiłku. A jakie są wyzwania biur coworkingowych? W miarę nasycenia rynku, przestrzenie te będą musiały postawić na wyróżnienie się czymś, co przyciągnie najemców.
Wiele zależy również od dynamiki rynku. Podczas recesji, kiedy firmy szukają sposobów na ograniczanie kosztów, elastyczne biura mają potencjał stania się jeszcze bardziej popularnymi. Z kolei stabilizacja gospodarcza może skłonić niektóre z nich do powrotu do bardziej tradycyjnych modeli pracy.
Redakcja wynajembiur.pl
Redakcja wynajembiur.pl
Redakcja serwisu wynajembiur.pl to zespół doświadczonych ekspertów specjalizujących się w rynku nieruchomości komercyjnych i profesjonalnym doradztwie przy wynajmie biur.
Zobacz stronę autoraArtykuł
Artykuł
Artykuł
Artykuł
Artykuł
Artykuł
Opowiedz nam o swoich potrzebach, a my pomożemy
Ci wybrać biuro dopasowane do Twojej firmy.
Napisz do nas!
Dziękujemy za wysłanie wiadomości
Wkrótce skontaktujemy się z Tobą
Wysłanie wiadomości
Otrzymaliśmy Twoją wiadomość. Nasz doradca wkrótce się z Tobą skontaktuje.
Kontakt
Opiekun nieruchomości zbada Twoje potrzeby. Następnie otrzymasz od nas przegląd rynku oraz odpowiedzi na zadane pytania.
Spotkanie i wizja lokalna
Zaprosimy Cię na spotkanie, omówimy szczegóły i pokażemy inwestycje.
Zostaw swój adres mailowy, a my wyślemy Ci raport przygotowany przez naszych ekspertów.
Wysłaliśmy raport na podany adres mailowy